<< Go Back

Milford Memories Run
Date: Aug. 9, 2015
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

Other distances in this race:
 
Milford Memories Run

5k Run

Age Group Results

August 09, 2015

Results Provided by Everal Race Management

Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Salyers Highland MI 184 31 15 21:24 6:54/M
2 Clare Bridgewater Commerce MI 90 13 17 21:45 7:01/M
3 Sophia Huszti Milford MI 464 13 29 23:39 7:38/M


Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Seeds Waterford ONT 474 46 1 17:21 5:36/M
2 Jamie Labrose Whitmore Lake MI 233 42 2 17:53 5:46/M
3 George Drallos Commerce Twp. Mi M 114 14 3 17:57 5:47/M


Female 10 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hailey Dollaway Milford MI 113 10 73 28:00 9:02/M
2 Caydence Watkins Highland MI 206 10 80 29:00 9:21/M


Male 10 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jake Gurski Commerce Township 481 10 35 24:07 7:47/M
2 Parker Crane Milford MI 102 6 143 35:54 11:35/M
3 Damien Guss Holly MI 129 6 158 41:49 13:29/M
4 Ari Snider Commerce Township 480 7 161 45:22 14:38/M
5 Zander Snider Commerce Township 482 9 163 45:29 14:40/M
6 Tyler Hannert Milford MI 222 8 180 1:04:40 20:52/M


Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shantal Servello Highland MI 188 12 41 24:35 7:56/M
2 Caterina Servello Highland MI 187 11 43 24:41 7:58/M
3 Lauren Garbovits White Lake MI 116 13 45 25:07 8:06/M
4 Emma Foster Milford MI 459 13 97 30:36 9:52/M
5 Lily Beasley Milford MI 243 12 115 32:24 10:27/M
6 Sarah Long West Bloomfield MI 154 12 120 32:54 10:37/M
7 Kira Greene White Lake MI 128 12 173 55:20 17:51/M


Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Meyer White Lake MI 164 14 11 21:04 6:48/M
2 Sam Lochkos Commerce Township 153 12 16 21:39 6:59/M
3 Austin Boughton White Lake MI 84 13 24 22:41 7:19/M
4 Kazuma Bowring Milford MI 88 12 25 23:04 7:26/M
5 Austin Conley Commerce Township 462 13 27 23:12 7:29/M
6 Atticus Gondoly Milford MI 130 11 47 25:25 8:12/M
7 Jack Hannert Milford MI 221 11 67 27:43 8:56/M
8 Easton Williams Milford MI 210 11 68 27:46 8:57/M
9 Trevor Altman Linden MI 73 12 72 27:58 9:01/M
10 Jack Foster Commerce Township 112 12 74 28:02 9:03/M
11 Alec Waldman Milford MI 203 11 76 28:42 9:15/M
12 Lucas Theriault Milford MI 192 11 79 28:53 9:19/M
13 Nolan Carlsen Milford MI 95 11 101 31:04 10:01/M
14 Noah Amico Brighton MI 75 11 177 1:04:04 20:40/M
15 Elijah Amico Brighton MI 74 14 181 1:09:10 22:19/M


Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Long West Bloomfield MI 155 15 147 36:09 11:40/M
2 Rachel Glover White Lake MI 126 18 160 43:16 13:57/M
3 Paige Newman White Lake MI 168 16 169 48:59 15:48/M


Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Broman White Lake MI 89 16 4 18:43 6:02/M
2 Jick Hawees Milford MI 132 17 14 21:16 6:52/M
3 Justin Royle Milford MI 246 19 20 22:24 7:14/M
4 Jacob Sikma Highland MI 483 15 28 23:35 7:36/M


Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsey Riley Milford MI 225 20 36 24:07 7:47/M
2 Sarah Reid Wixom MI 177 22 83 29:10 9:25/M
3 Sam Moesta Howell MI 245 21 123 33:14 10:43/M
4 Ashley Wykowski Ferndale MI 208 27 124 33:17 10:44/M
5 Caitlin Erickson Milford MI 111 28 137 35:15 11:22/M
6 Anna Albulov Livonia MI 70 28 144 35:56 11:35/M
7 Allison Lehr Swartz Creek MI 146 29 146 35:58 11:36/M
8 Jamie Rose Kramer Easton MD 142 24 153 38:17 12:21/M
9 Katie Buelow Novi MI 91 29 156 40:00 12:54/M
10 Dana Daquano Canton MI 105 26 164 46:09 14:53/M
11 Jennifer Dunn Westland MI 110 27 165 46:10 14:54/M
12 Justin Teel W. Bloomfield MI 193 25 175 55:44 17:59/M


Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steven Leonard Milford MI 151 28 5 19:00 6:08/M
2 Jon Immel 230 29 9 20:20 6:34/M
3 Kyle Krukowski Royal Oak MI 144 28 19 21:57 7:05/M
4 Takahiro Kawakami Wixom MI 239 28 31 23:46 7:40/M
5 Brandon Mallari Milford MI 160 24 46 25:10 8:07/M
6 Aaron Idirate Fenton MI 215 26 48 25:28 8:13/M
7 Zachary Sikma Highland MI 484 21 54 26:26 8:32/M
8 Zachary Bojanowski Brooklyn MI 82 27 131 34:33 11:09/M


Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittany Stedman Keego Harbor MI 185 30 33 23:57 7:44/M
2 Jodi Suzio Milford MI 190 35 37 24:18 7:50/M
3 Jennifer Gibson Gold Canyon AZ 120 36 53 26:20 8:30/M
4 Nicole Barclay Commerce Twp MI 79 33 57 26:36 8:35/M
5 Kelly Poirier South Lyon MI 175 39 59 26:40 8:36/M
6 Stephanie Cremonte Bluffton SC 234 30 75 28:05 9:04/M
7 Katie Bell Milford MI 80 39 87 29:43 9:35/M
8 Amanda McAlear Milford MI 161 39 95 30:17 9:46/M
9 Tiffany Parks Milford MI 171 33 99 30:43 9:55/M
10 Erica Bryant Milford MI 92 34 103 31:09 10:03/M
11 Jennifer Stevens Hartland MI 191 38 135 35:00 11:17/M
12 Jill Crane Milford MI 101 39 142 35:53 11:35/M
13 Sarah Bur Ann Arbor MI 94 32 145 35:56 11:35/M
14 Jessica Tomlinson Ferndale MI 196 32 157 40:44 13:08/M
15 Erin Gossett White Lake MI 131 32 168 48:42 15:43/M


Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Rutherford Milford MI 178 34 6 19:49 6:24/M
2 Devon Kennedy Milford MI 137 39 7 19:53 6:25/M
3 Justin Girard Milford MI 123 31 8 20:15 6:32/M
4 Ben Malecki Hartland MI 485 31 10 20:55 6:45/M
5 Dan Hurst Milford MI 231 31 21 22:25 7:14/M
6 Jason Rutherford Rochester Hills MI 179 32 34 23:59 7:44/M
7 Mike Williams Milford MI 209 38 42 24:40 7:57/M
8 Robert Lehrer Plymouth MI 150 38 52 26:04 8:25/M
9 Jon Pino White Lake MI 174 36 63 27:09 8:45/M
10 Doug Watkins Milford MI 205 36 81 29:01 9:22/M
11 Emily Thiel Highland Township 195 36 105 31:16 10:05/M
12 Sreekanth Saseendran Novi MI 490 32 106 31:21 10:07/M
13 Nicholas Costa Plymouth MI 100 34 130 34:28 11:07/M
14 Jeffrey Worosz Milford MI 213 30 138 35:16 11:23/M
15 Eric Brevik White Lake MI 87 37 167 48:41 15:42/M
16 Scott Largent West Bloomfield MI 227 31 172 53:37 17:18/M


Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Crystal Meyer White Lake MI 163 47 39 24:21 7:51/M
2 Lisa Garbovits White Lake MI 117 49 40 24:31 7:55/M
3 Cheryl Hawes Milford MI 133 49 66 27:42 8:56/M
4 Wendy Koebel Commerce Twp MI 141 41 71 27:55 9:00/M
5 Aimee Verellen White Lake MI 199 40 92 30:08 9:43/M
6 Nicole Frank Milford MI 488 48 93 30:11 9:44/M
7 Debby Cummings White Lake MI 98 48 96 30:33 9:51/M
8 Melissa Bodmer Milford MI 240 45 104 31:11 10:04/M
9 Kathryn Copeland Commerce Township 218 49 108 31:40 10:13/M
10 Amy Wilson Milford MI 212 40 109 31:49 10:16/M
11 Karyn Rea Highland MI 224 46 112 31:55 10:18/M
12 Kelley Kettenbeil Milford MI 139 47 113 32:00 10:19/M
13 Niccole Godin Commerce MI 124 40 114 32:14 10:24/M
14 Shelley Altman Linden MI 71 40 116 32:25 10:27/M
15 Becky Carlsen Milford MI 93 42 118 32:32 10:30/M
16 Adrienne Sparks Harvard MA 220 45 119 32:40 10:32/M
17 Carolyn Lorenz Commerce Township 158 41 126 33:43 10:53/M
18 Amy Gearns South Lyon MI 477 42 127 33:48 10:54/M
19 Anne Marie Perry Highland MI 172 44 132 34:46 11:13/M
20 Amy Rzeppa White Lake MI 182 43 133 34:48 11:14/M
21 Terri Szydlowski Dexter MI 242 45 136 35:00 11:17/M
22 Heather Glover White Lake MI 125 49 141 35:47 11:33/M
23 Lisa Long West Bloomfield MI 156 47 148 36:10 11:40/M
24 Jacqueline Thompson Waterford MI 197 40 155 38:25 12:24/M
25 Rita Lauer Holly MI 147 46 159 41:50 13:30/M
26 Tracey Welsh Commerce MI 202 49 162 45:29 14:40/M
27 Rivet Amico Brighton MI 76 46 179 1:04:20 20:45/M


Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brent Murray Milford MI 162 42 18 21:54 7:04/M
2 Brian Servello Highland MI 186 44 26 23:06 7:27/M
3 Jason Ryska Milford MI 180 44 32 23:53 7:42/M
4 Paul Theriault Milford MI 194 40 44 24:46 7:59/M
5 Fred Hannert Milford MI 223 45 49 25:43 8:18/M
6 Scott Waldman Milford MI 204 42 51 25:57 8:22/M
7 Kevin Richman Milford MI 942 45 55 26:32 8:34/M
8 Brooks Boughton White Lake MI 85 40 56 26:35 8:35/M
9 Mark Chaloult Milford MI 97 45 65 27:37 8:55/M
10 Ken Kettenbeil Milford MI 140 46 69 27:52 8:59/M
11 Robert Hunt Milford MI 136 48 77 28:46 9:17/M
12 Keith Verellen White Lake MI 201 42 82 29:05 9:23/M
13 Jim Van Dam Milford MI 473 44 85 29:34 9:32/M
14 Steve Altman Linden MI 72 41 89 29:49 9:37/M
15 John Sparks Harvard MA 219 48 90 29:57 9:40/M
16 Robert Amico Brighton MI 77 45 98 30:39 9:53/M
17 Adam Wilson Milford MI 211 42 100 30:56 9:59/M
18 Eric Broman White Lake MI 247 43 111 31:52 10:17/M
19 Mark Wilbert Commerce Twp MI 207 47 117 32:26 10:28/M
20 Anthony Gaisser Milford MI 115 45 152 37:46 12:11/M
21 Dave Greene White Lake MI 127 44 174 55:22 17:52/M
22 John Coleman Plymouth MI 495 48 178 1:04:18 20:45/M


Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Kramer Novi MI 143 56 78 28:50 9:18/M
2 Anita Baertson Commerce MI 78 58 91 29:58 9:40/M
3 Nancy Hoepf Valparaiso IN 135 59 122 33:11 10:42/M
4 Sandy Furtney Brighton MI 478 54 125 33:40 10:52/M
5 Renee' Youngs Highland MI 216 50 139 35:27 11:26/M
6 Janet Smith Milford MI 189 56 150 37:26 12:05/M
7 Elayne Peters Milford MI 170 52 154 38:18 12:21/M
8 Dorothy Cornell W. Bloomfield MI 99 53 176 55:45 17:59/M


Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Huszti Milford MI 465 51 12 21:10 6:50/M
2 Paul Clover White Lake MI 96 50 13 21:13 6:51/M
3 Richard Garbovits White Lake MI 118 50 22 22:28 7:15/M
4 Steven Dollaway Milford MI 107 55 38 24:18 7:50/M
5 David Reid Commerce Twp. MI 176 58 50 25:47 8:19/M
6 Doug Pontiolis Walled Lake MI 467 56 61 26:52 8:40/M
7 Bruce Aittama Highland MI 69 55 62 27:03 8:44/M
8 Tom Lilley Okemos MI 149 56 64 27:20 8:49/M
9 Jim Nordin Milford MI 169 56 86 29:37 9:33/M
10 Steve Wright Wolverine Lake MI 468 52 88 29:45 9:36/M
11 James Scott South Lyon MI 181 56 102 31:05 10:02/M
12 Robert Long West Bloomfield MI 157 54 121 32:54 10:37/M
13 Kevin Bell South Lyon MI 81 58 129 34:08 11:01/M
14 Robert J Kersten White Lake MI 138 51 134 34:59 11:17/M
15 Joseph Youngs Highland MI 214 55 140 35:28 11:26/M
16 Daniel Beeker Milford MI 479 59 171 51:54 16:45/M


Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Meyer White Lake MI 165 69 149 36:20 11:43/M
2 Margaret Loula White Lake MI 152 61 166 48:41 15:42/M


Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Cryderman Milford MI 103 69 23 22:34 7:17/M
2 Pete Salas White Lake MI 183 60 30 23:45 7:40/M
3 Julian Baroky West Bloomfield MI 472 63 58 26:36 8:35/M
4 Chuck Steward Bloomfield Hills M 487 65 60 26:46 8:38/M
5 Chris Hoepf Valparaiso IN 134 61 70 27:52 8:59/M
6 Chris Kurowski Highland MI 145 65 84 29:10 9:25/M
7 Gil Martinez Highland MI 159 63 107 31:39 10:13/M
8 Joseph Gawle Okemos MI 122 66 110 31:50 10:16/M
9 Leonard Tomaszewski Milford MI 198 63 128 33:54 10:56/M
10 Steven Lepsetz West Bloomfield MI 244 65 151 37:44 12:10/M


Female 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Mleczek Northville MI 166 71 170 49:06 15:50/M


Male 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Duffy Milford MI 109 70 94 30:13 9:45/M