<< Go Back

Milford Memoies 10k
Date: Aug. 12, 2012
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

Milford Memories Run 10K Run
Age Group Results
August 12, 2012

--------------------------------------------------------------------------------
Results By Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Broyles Milford MI 866 34 13 44:14.5 7:08/M
2 Tonya Stankov Milford MI 979 31 15 44:25.6 7:10/M
3 Anita Harless Holly MI 442 38 18 45:23.1 7:19/M

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Cherry Fremont MI 875 18 1 35:00.3 5:39/M
2 Eric Green Pontiac MI 432 44 2 35:24.7 5:43/M
3 Ryan Johns White Lake MI 947 33 3 35:40.4 5:45/M

Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Swidersky Wixom MI 984 14 85 1:01:06.5 9:51/M

Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gordon McWilliams Milford MI 965 14 91 1:02:48.8 10:08/M

Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Max Wettlaufer Royal Oak MI 992 19 27 47:34.3 7:40/M

Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Hillman Whitmore Lake MI 943 27 54 55:04.3 8:53/M
2 Shannon Quinlan White Lake MI 967 29 82 1:00:47.8 9:48/M
3 Kelly Santorilla East Lansing MI 973 29 84 1:00:58.2 9:50/M

Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evan Richardson Howell MI 446 26 7 39:15.1 6:20/M
2 Aaron Rickens White Lake MI 969 29 14 44:20.4 7:09/M
3 Eric Watry Commerce Township 416 26 17 44:53.3 7:14/M

Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brita Plehla Brighton MI 415 31 19 45:25.5 7:20/M
2 Jamie Gagniuk Huntington Woods M 936 36 21 45:52.5 7:24/M
3 Chikako Donahue Novi MI 448 39 40 50:48.4 8:12/M
4 Kerry Marszalek Highland MI 958 33 42 51:49.6 8:21/M
5 Kelly Seebaldt Highland MI 976 34 45 52:20.8 8:26/M
6 Jennifer Garris Milford MI 937 37 46 52:51.4 8:31/M
7 Erica Braun South Lyon MI 826 31 52 54:51.7 8:51/M
8 Allison McCray Franklin MI 964 39 63 56:11.0 9:04/M
9 Christa Covey Davisburg MI 410 37 64 56:17.5 9:05/M
10 Julia Labadie South Lyon MI 954 31 65 56:38.1 9:08/M
11 Stephanie Chwalek Fenton MI 927 32 69 57:50.8 9:20/M
12 Kara Johnston Highland MI 948 32 71 58:14.1 9:24/M
13 Megan Briggs Brighton MI 827 32 72 58:45.1 9:29/M
14 Jackie Cook Brighton MI 929 35 73 58:49.4 9:29/M
15 Lisa Drew Highland MI 429 39 87 1:01:32.1 9:55/M
16 Jill Carroll Milford MI 872 38 90 1:02:28.7 10:05/M
17 Rachel Antone Bloomfield MI 799 35 99 1:08:15.9 11:00/M
18 Kellie Kource Shelby Township MI 953 32 103 1:14:03.9 11:57/M

Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Devon Kennedy Milford MI 951 36 10 42:30.4 6:51/M
2 James Rutherford Milford MI 972 31 12 43:23.8 7:00/M
3 James Connor Royal Oak MI 928 38 34 48:32.9 7:50/M
4 Paul Theriault Milford MI 988 37 35 48:55.2 7:53/M
5 Chris Fryer Wolverine Lake MI 935 36 38 50:23.5 8:08/M
6 Aaren Stewart Commerce Township 419 39 43 52:09.6 8:25/M
7 Marshall Labadie South Lyon MI 955 37 44 52:15.3 8:26/M
8 Andy Harless Holly MI 441 38 61 56:03.6 9:02/M
9 Jason Stevens Hartland MI 981 34 66 56:50.1 9:10/M
10 Mathew Spisak Wixom MI 978 31 68 57:31.7 9:17/M
11 Mark Johnston Highland MI 949 33 70 58:13.9 9:23/M
12 Hans Strauch Milford MI 983 36 79 1:00:15.0 9:43/M
13 Craig Russell South Lyon MI 971 39 81 1:00:36.7 9:46/M
14 Jeff Schodowski Auburn Hills MI 974 35 93 1:03:55.2 10:19/M
15 Mark Yost Wolverine Lake MI 999 37 96 1:06:15.7 10:41/M

Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heidi Drallos Commerce Twp. MI 932 49 32 48:15.8 7:47/M
2 Kelly Karalis Davisburg MI 950 47 39 50:40.4 8:10/M
3 Barb Theriault Milford MI 987 43 55 55:11.6 8:54/M
4 Mindy Denton Milford MI 931 43 59 55:43.7 8:59/M
5 Lori Fleissner South Lyon MI 933 48 62 56:08.4 9:03/M
6 Patricia Rathwell Commerce Township 423 47 74 59:07.5 9:32/M
7 Susanne Zaborowski Brighton MI 1000 44 78 1:00:08.0 9:42/M
8 Lisa Massat West Bloomfield MI 961 41 80 1:00:35.7 9:46/M
9 Lonnie Holmquist Canton MI 945 48 88 1:02:11.8 10:02/M
10 Jill Blair Highland MI 816 48 95 1:06:00.1 10:39/M
11 Laura Witte Franklin MI 997 40 100 1:08:38.3 11:04/M
12 Karen Hill Clarkston MI 942 47 104 1:24:27.3 13:37/M

Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Graham Tekonsha MI 409 40 4 37:09.5 6:00/M
2 Douglas Forsyth Milford MI 934 43 5 37:18.0 6:01/M
3 James Broyles Milford MI 862 40 6 37:21.7 6:01/M
4 Mike Lupini Milford MI 957 49 9 41:52.4 6:45/M
5 Don Stockton Milford MI 982 46 20 45:27.0 7:20/M
6 Edward Witte Franklin MI 996 41 23 46:27.9 7:30/M
7 Nat Evans Milford MI 418 42 24 46:43.9 7:32/M
8 Jerry Swidersky Wixom MI 985 42 25 47:06.1 7:36/M
9 Ted Mastrucci Howell MI 962 45 26 47:21.8 7:38/M
10 Dj Denton Milford MI 930 43 28 47:37.4 7:41/M
11 Roy Gomizawa West Bloomfield MI 399 49 29 47:47.5 7:42/M
12 Nathan Benton Milford MI 806 45 31 47:56.2 7:44/M
13 Kevin Bodin Highland MI 817 49 33 48:19.0 7:48/M
14 Kay Stepper Wixom MI 980 43 37 50:12.5 8:06/M
15 John Maxworthy Plymouth MI 963 40 41 51:12.9 8:15/M
16 Eric Barrett Milford MI 800 47 47 52:52.4 8:32/M
17 David Wilson Milford MI 995 44 48 53:31.9 8:38/M
18 Robert Beatty White Lake MI 802 44 49 53:39.4 8:39/M
19 Thom Leeson White Lake MI 956 40 50 53:39.7 8:39/M
20 Scott Vanderkarr Grand Blanc MI 990 45 51 54:08.3 8:44/M
21 Bennie Romero Commerce MI 970 45 53 54:57.7 8:52/M
22 Doug Klingensmith Milford MI 459 46 56 55:14.0 8:55/M
23 Rick Broida Commerce Township 859 43 57 55:27.5 8:57/M
24 Ed Piatek Hartland MI 966 46 67 57:16.4 9:14/M
25 Mike Brylinski Wixom MI 871 46 75 59:28.9 9:35/M
26 Rob Waters Hartland MI 991 48 89 1:02:18.9 10:03/M
27 David Hill Clarkston MI 941 46 92 1:03:05.7 10:10/M

Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marcy Kossak Huntington Woods M 952 53 36 50:06.6 8:05/M
2 Cindi Holman Brighton MI 944 58 76 59:41.3 9:38/M
3 Wanda Yenkel Commerce Township 998 51 77 1:00:03.3 9:41/M
4 Laurie Martinez Commerce Twp. MI 960 50 97 1:06:31.0 10:44/M
5 Kyoko Hayashi Wixom MI 939 51 102 1:11:34.9 11:33/M

Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Targan West Bloomfield MI 986 50 8 41:51.6 6:45/M
2 Ray Jeffery Highland MI 946 52 11 42:45.8 6:54/M
3 Mike Wettlaufer Royal Oak MI 993 52 22 46:02.0 7:25/M
4 Robert Sloboda Highland MI 977 53 30 47:49.6 7:43/M
5 Brian Wilbur Owosso MI 994 50 58 55:27.7 8:57/M
6 Bill Trapp Farmington Hills M 989 51 60 55:50.9 9:00/M
7 Sunny Hayashi Wixom MI 940 57 83 1:00:53.0 9:49/M
8 James Scott South Lyon MI 975 53 86 1:01:22.7 9:54/M
9 Jeffrey Christie Clarkston MI 879 53 98 1:07:33.5 10:54/M
10 Mark Quinn Milford MI 968 54 101 1:09:57.6 11:17/M

Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Carlton White Lake MI 414 69 16 44:26.7 7:10/M
2 Gil Martinez Highland MI 959 60 94 1:04:29.5 10:24/M

Female 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carol Goodbar Clarkston MI 938 71 105 1:26:24.0 13:56/M


--------------------------------------------------------------------------------