<< Go Back

Higgins Lake Sunrise Run
Date: Jun. 15, 2013
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

Other distances in this race:
Higgins Lake Sunrise Run

Half Marathon

Age Group Results

June 15, 2013

--------------------------------------------------------------------------------
Results Provided by Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Connor South Lyon MI 30 28 1 1:20:43 6:10/M


Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristy Hill Westlake OH 61 33 5 1:26:00 6:34/M


No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Gamrat Plainwell MI 150 0 58 1:56:51 8:55/M


Male 15 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Brotherton Higgins Lake MI 152 15 9 1:29:52 6:52/M


Male 16 to 23
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Creguer Lexington MI 145 20 11 1:30:28 6:54/M
2 Evan Thomas Roscommon MI 166 19 12 1:31:33 6:59/M
3 Scott Slater Sterling Heights M 111 23 15 1:34:14 7:12/M
4 Robert Barnum Prudenville MI 14 21 27 1:43:58 7:56/M
5 Jordan Lawrence Commerce Township 77 23 32 1:45:56 8:05/M
6 Tony Medina Roscommon MI 88 22 33 1:46:08 8:06/M
7 Anthony Aul Shelby Twp MI 154 16 39 1:49:16 8:20/M
8 Daniel Medina Roscommon MI 87 18 40 1:49:19 8:21/M
9 Evan Shields East Lansing MI 109 22 53 1:54:23 8:44/M
10 Robert Langolf Fort Gratiot MI 75 20 134 2:41:01 12:17/M


Female 16 to 23
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Cook Troy MI 31 21 20 1:37:59 7:29/M
2 Katie Samuelson Grand Rapids MI 138 21 21 1:38:00 7:29/M
3 Danelle Albosta Valparaiso MI 3 22 56 1:55:53 8:51/M
4 Meagan Stechschulte Owosso MI 146 23 78 2:04:32 9:30/M
5 Lit Edison Houghton Lake MI 141 22 85 2:06:02 9:37/M
6 Dana Wolak Ferndale MI 132 23 89 2:07:55 9:46/M
7 Emilee Mead Holt MI 86 18 90 2:07:59 9:46/M
8 Monica Terry Bancroft MI 119 19 101 2:14:53 10:18/M
9 Jessica Zacny Roscommon MI 134 22 110 2:19:33 10:39/M
10 Brianna McGregor Houghton Lake MI 85 17 113 2:20:03 10:41/M
11 Jenna Lynch Munger MI 82 23 120 2:24:09 11:00/M
12 Andrea Langolf Mt Pleasant MI 74 20 135 2:41:09 12:18/M


Male 24 to 31
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Bischoff Houghton Lake MI 18 24 2 1:20:51 6:10/M
2 David McComb Lansing MI 84 25 3 1:21:43 6:14/M
3 Andrew Kuenker Bay City MI 71 27 6 1:27:38 6:41/M
4 Nick Rochefort Bad Axe MI 98 29 8 1:28:36 6:46/M
5 Corey Marston New Baltimore MI 83 25 16 1:35:44 7:18/M
6 Mark Stoutenburg Roscommon MI 114 27 29 1:44:11 7:57/M
7 Keith Walsh Belmont MI 125 30 34 1:46:42 8:09/M
8 Andrew Yavello Pinckney MI 133 31 45 1:51:17 8:30/M
9 Daniel Syckle Holland MI 116 25 66 2:00:26 9:12/M
10 Joshua Atkinson Owosso MI 148 31 74 2:04:13 9:29/M
11 John Schwartz Grand Blanc MI 102 31 95 2:10:38 9:58/M
12 Theo Booser Rochester Hills MI 22 27 98 2:11:30 10:02/M
13 Andrew McKeon Ann Arbor MI 161 28 129 2:31:04 11:32/M
14 Joseph James Plymouth MI 163 28 131 2:32:48 11:40/M
15 Robert Halpin Grand Blanc MI 57 28 143 3:08:05 14:21/M


Female 24 to 31
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marianne Grant Plymouth MI 55 28 47 1:51:39 8:31/M
2 Amanda Brindley West Branch MI 24 30 52 1:54:14 8:43/M
3 Sarah Scow Byron MI 156 25 59 1:58:22 9:02/M
4 Jamie Cressman Midland MI 139 28 65 2:00:24 9:11/M
5 Amanda Atkinson Owosso MI 147 27 75 2:04:15 9:29/M
6 Sarah Moore Greenville MI 149 29 77 2:04:31 9:30/M
7 Andrea Wade Saint Helen MI 124 28 99 2:12:29 10:07/M
8 Shelby Shankel Merrill MI 105 30 100 2:13:45 10:13/M
9 Emily Schwartz Grand Blanc MI 101 31 102 2:14:56 10:18/M
10 Jacquelyn Turkovich Brighton MI 122 28 111 2:19:33 10:39/M
11 Stacy Cook Pinckney MI 32 27 117 2:21:32 10:48/M
12 Christa Kasper Bay City MI 67 29 119 2:21:43 10:49/M
13 Kayla Heinlein Reese MI 60 24 121 2:24:09 11:00/M
14 Dana Hommel Ferndale MI 63 29 130 2:31:20 11:33/M
15 Kate Blackmer Ada MI 19 25 138 2:51:45 13:07/M
16 Erisa Galgoci Fenton MI 160 30 140 3:03:28 14:00/M
17 Megan Simon Grand Ledge MI 110 26 142 3:08:05 14:21/M
18 April Blandford Midland MI 142 29 149 3:43:47 17:05/M


Male 32 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Thiel Roscommon MI 120 36 19 1:37:45 7:28/M
2 Wolfgang Schauss Ypsilanti MI 100 39 23 1:41:47 7:46/M
3 Josh Christensen Gladwin MI 28 36 31 1:45:45 8:04/M
4 David Holmberg Saint Johns MI 143 33 36 1:48:13 8:16/M
5 Frank Aul Utica MI 153 34 37 1:48:23 8:16/M
6 Gerry Ames Lake City MI 4 39 41 1:49:38 8:22/M
7 Fred Ligrow Pinckney MI 80 35 43 1:51:14 8:29/M
8 Greg Giniel Adrian MI 52 33 61 1:59:05 9:05/M
9 Jeff Short West Branch MI 162 35 64 2:00:23 9:11/M
10 Brian Brindley West Branch MI 25 36 70 2:01:36 9:17/M
11 Eric Cowing Roscommon MI 34 39 71 2:02:45 9:22/M
12 David Syckle Midland MI 117 35 72 2:03:32 9:26/M
13 Michael Gammicchia Roscommon MI 50 39 103 2:15:51 10:22/M
14 Mike Deshais Warren MI 39 33 116 2:21:11 10:47/M
15 Billy Shellenbarger Royal Oak MI 107 38 125 2:28:19 11:19/M


Female 32 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Watson Houghton Lake MI 158 36 26 1:43:05 7:52/M
2 Kimberly Dimock Harbor Beach MI 40 36 51 1:53:42 8:41/M
3 Karen Angus Detroit MI 7 39 62 1:59:18 9:06/M
4 Carrie Ball Traverse City MI 13 32 68 2:01:29 9:16/M
5 Jennifer Winter West Branch MI 131 33 81 2:05:00 9:33/M
6 Shawn Nelson West Branch MI 95 33 82 2:05:00 9:33/M
7 Stephanie Anderson Bad Axe MI 5 39 84 2:05:59 9:37/M
8 Emily Boersen Roscommon MI 21 35 93 2:09:36 9:54/M
9 Holly Perfect Fort Wayne IN 97 38 94 2:10:32 9:58/M
10 Cathy Frank Rochester MI 45 38 97 2:11:24 10:02/M
11 Sarah Somerfield West Branch MI 165 36 105 2:17:59 10:32/M
12 Michelle Williams Sterling Heights M 128 35 115 2:21:10 10:47/M
13 Jennifer Swanson Mt Pleasant MI 115 37 118 2:21:32 10:48/M
14 Jessica Ligrow Oxford MI 81 37 122 2:25:47 11:08/M
15 Kristen Smith Dafter MI 137 32 127 2:30:13 11:28/M
16 Carrie Minto Traverse City MI 91 33 128 2:31:00 11:32/M
17 Kimberly Armour Kentwood MI 11 37 137 2:44:12 12:32/M
18 Rebecca Frazier Highland Heights O 46 36 148 3:21:09 15:21/M


Male 40 to 47
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marc Muia Hamilton OH 136 43 4 1:24:18 6:26/M
2 John Rubicz Chesterfield MI 99 40 7 1:28:29 6:45/M
3 Brian Nequist Waterford MI 96 40 17 1:35:59 7:20/M
4 James Erickson Roscommon MI 42 40 18 1:36:05 7:20/M
5 Jeff Jennette Hastings MI 65 47 22 1:39:53 7:37/M
6 Todd Capling Bad Axe MI 27 46 25 1:42:45 7:51/M
7 Joseph Gamrat Plainwell MI 151 40 38 1:49:06 8:20/M
8 Gregory Glaza Sterling Heights M 157 42 42 1:50:26 8:26/M
9 Derek Smitz Roscommon MI 112 43 44 1:51:17 8:30/M
10 Brian Quinlan Roscommon MI 135 46 88 2:07:50 9:45/M
11 Jeffrey Fitzgerald Lennon MI 44 42 92 2:09:03 9:51/M
12 Bob Bailey Sanford MI 12 43 108 2:18:33 10:35/M
13 David Morga Northville MI 92 44 123 2:27:12 11:14/M
14 Robert Frazier Highland Heights O 47 40 139 3:03:28 14:00/M


Female 40 to 47
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Armiak Grosse Ile MI 10 41 35 1:47:49 8:14/M
2 Tricia Fritz Bad Axe MI 48 42 48 1:51:54 8:33/M
3 Stacey Michalik Commerce MI 90 42 49 1:53:15 8:39/M
4 Keely Hamilton Berkley MI 159 42 50 1:53:16 8:39/M
5 Laura Clark West Branch MI 29 45 60 1:58:32 9:03/M
6 Deanna Barth Houghton Lake MI 16 42 63 2:00:03 9:10/M
7 Holly Brindley West Branch MI 26 41 69 2:01:35 9:17/M
8 Tanya Spencer Saginaw MI 155 40 80 2:04:43 9:31/M
9 Jodi Blanchard Prudenville MI 20 46 86 2:07:20 9:43/M
10 Ami Fitzgerald Lennon MI 43 43 91 2:09:01 9:51/M
11 Susie Spicer Orlando FL 113 47 109 2:18:35 10:35/M
12 Mary Terry Bancroft MI 118 44 132 2:33:57 11:45/M
13 Michelle Archer Sterling MI 8 41 133 2:38:15 12:05/M
14 Annette Davis Williamston MI 37 45 144 3:11:32 14:37/M
15 Kelly Wilson Williamston MI 130 43 145 3:11:33 14:37/M
16 Kate Decker Rochester Hills MI 38 41 147 3:21:09 15:21/M


Male 48 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larry Kanaby Bad Axe MI 66 51 10 1:30:10 6:53/M
2 Bob Bridges Onsted MI 1 51 13 1:31:51 7:01/M
3 Timothy Kopacka Higgins Lake MI 144 53 14 1:34:02 7:11/M
4 Ken Arguello Midland MI 9 52 28 1:44:05 7:57/M
5 Mario Genovesi Swartz Creek MI 51 54 46 1:51:22 8:30/M
6 Gene Bowerman Rochester Hills MI 164 48 55 1:55:17 8:48/M
7 Stephen Crowell Brighton MI 35 54 73 2:03:38 9:26/M
8 Bill Hollandsworth South Lyon MI 62 52 87 2:07:37 9:45/M
9 Keith Toms Prudenville MI 121 48 104 2:15:51 10:22/M
10 Duane Goslin Midland MI 54 50 107 2:18:13 10:33/M


Female 48 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Virginia Kuenker Hope MI 72 52 30 1:44:18 7:58/M
2 Amy Willing Lansing MI 129 49 57 1:56:08 8:52/M
3 Susan Douglas Chelsea MI 41 49 79 2:04:33 9:30/M
4 Donna Hakansson Sault Ste Marie ON 56 54 83 2:05:29 9:35/M
5 Mindy Bender Ubly MI 17 48 112 2:19:40 10:40/M
6 Maureen Adams Canton MI 2 52 114 2:21:03 10:46/M
7 Susan Langolf Fort Gratiot MI 76 51 136 2:41:21 12:19/M
8 Tammy Anderson Perry MI 6 51 146 3:11:33 14:37/M


Male 55 to 62
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Howard Bad Axe MI 64 55 24 1:42:08 7:48/M
2 Gerald Barofsky Alto MI 15 55 54 1:54:40 8:45/M
3 Ian Laws Sault Ste Marie ON 79 55 76 2:04:20 9:29/M
4 Wade Whittington Prudenville MI 127 58 96 2:10:41 9:59/M
5 Richard Naessens Midland MI 94 57 106 2:18:05 10:32/M
6 Billy Shellenbarger Sr Gladwin MI 108 62 124 2:28:18 11:19/M


Female 55 to 62
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Goodin Sterling Heights M 53 55 126 2:29:57 11:27/M
2 Kathleen Lawrence Commerce Township 78 61 141 3:07:44 14:20/M
3 Sue Gelderbloom Midland MI 140 56 150 3:43:47 17:05/M


Male 63 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ernest Scott Roscommon MI 103 65 67 2:00:44 9:13/M

--------------------------------------------------------------------------------