<< Go Back

Hartford Strawberry 10k Run
Date: Jun. 9, 2012
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

Hartford Strawberry Run 10K Run
Age Group Results
June 09, 2012

--------------------------------------------------------------------------------
Results By Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kimberly Muller Parchment MI 39 34 14 49:45 8:01/M
2 Sonya Gast St. Joseph MI 51 22 19 50:59 8:13/M
3 Jill Maschke Portage MI 53 36 21 52:22 8:27/M

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Jacobs Three Rivers MI 54 22 1 35:37 5:45/M
2 Lucas Cops Saint Joseph MI 4904 18 2 37:03 5:59/M
3 Spencer Carr St Joseph MI 32 29 3 39:07 6:19/M

Female 14 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Hillebrand Romeoville IL 1 14 41 1:02:55 10:09/M
2 Addie Maston Portage MI 45 11 60 1:17:24 12:29/M

Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Hillebrand Romeoville IL 2 16 42 1:02:58 10:09/M
2 Hannah Springer Hudsonville MI 38 15 59 1:15:04 12:06/M

Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Golas Hartford MI 29 19 8 43:54 7:05/M
2 Coty Clark Hartford MI 4936 16 11 46:18 7:28/M
3 Benjamin Olsen Coloma MI 8 15 22 52:56 8:32/M

Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Dumont Cadillac MI 43 23 57 1:13:10 11:48/M

Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Hallgren Kalamazoo MI 34 25 36 58:13 9:23/M
2 Christi Wolgamood Marcellus MI 55 28 39 1:00:44 9:48/M
3 Angela Munro Ithaca MI 46 28 50 1:06:24 10:43/M
4 Sarah Tate Scottdale GA 28 29 58 1:14:43 12:03/M

Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Soper Saint Joseph MI 4875 31 29 55:08 8:54/M
2 Tara Sabo Saint Joseph MI 5 31 43 1:03:01 10:10/M
3 Kristina Gallimore Bangor MI 47 31 52 1:07:54 10:57/M
4 Hillary-Heidi Berndt South Haven MI 59 33 55 1:09:10 11:09/M

Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Munoz Bangor MI 4912 32 4 40:11 6:29/M
2 Scott Norden Hartford MI 49 34 5 42:02 6:47/M
3 Donald Pierce Benton Harbor MI 4870 34 15 49:55 8:03/M
4 Kyle Johnson South Bend IN 48 31 16 49:55 8:03/M
5 Albert Lombard Allegan MI 4898 30 37 58:52 9:30/M

Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cynthia Bevelhymer St. Joseph MI 4888 36 28 55:08 8:54/M
2 Sarah Geoghan Jenison MI 25 38 38 59:49 9:39/M
3 Mary Vajgrt Kalamazoo MI 18 38 54 1:08:01 10:58/M
4 Kristy Blodgett Schoolcraft MI 22 39 65 1:29:55 14:30/M

Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Iabian Weber Ypsilanti MI 4868 35 6 43:23 7:00/M
2 Andres Yerenas Dowagiac MI 23 39 10 43:58 7:05/M
3 Jim Pantelleria Bridgman MI 4865 38 18 50:45 8:11/M
4 John Johnson Hartford MI 57 37 30 55:08 8:54/M
5 Michael Fenlon Zeeland MI 31 36 31 55:49 9:00/M
6 David Levandowski Grand Rapids MI 16 38 32 56:08 9:03/M

Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Dage Schoolcraft MI 4902 40 56 1:09:28 11:12/M

Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Parrish Granger IN 13 40 13 49:10 7:56/M
2 James Johnson Hartford MI 4919 43 26 53:32 8:38/M
3 Randy Springer Hudsonville MI 37 43 48 1:06:20 10:42/M

Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Hardman Saint Joseph MI 374 48 24 53:16 8:35/M
2 Nancy Vendeville Kalamazoo MI 20 45 44 1:03:43 10:17/M
3 Sheila Clothier Kalamazoo MI 19 49 53 1:08:00 10:58/M
4 Roxann Isbrecht Hartford MI 17 49 62 1:18:38 12:41/M

Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Pinkowski Baroda MI 30 49 17 50:00 8:04/M
2 Dale Hoch Covert MI 387 46 20 52:14 8:25/M
3 William Lewis Schoolcraft MI 40 48 45 1:04:37 10:25/M

Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maria Kibler Saint Joseph MI 375 52 25 53:16 8:35/M
2 Dawn Avery Saint Joseph MI 4876 50 46 1:05:29 10:34/M
3 Tammy Blanchard South Bend IN 6 50 49 1:06:22 10:42/M
4 Jill Hallgren Hartford MI 35 53 63 1:18:38 12:41/M
5 Carrie Tishhouse Kalamazoo MI 15 51 64 1:26:13 13:54/M
6 Lorraine Brown Paw Paw MI 14 51 66 1:32:37 14:56/M

Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Barchett Benton Harbor MI 33 50 7 43:30 7:01/M
2 Roman Zehner Grand Rapids MI 61 50 9 43:57 7:05/M

Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Rennhack Stevensville MI 52 56 12 47:26 7:39/M
2 Jeff Cayo St. Joseph MI 50 55 27 54:05 8:43/M
3 Valerius Sitorus Hartford MI 21 57 51 1:07:12 10:50/M

Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Wierzba Lawrence MI 36 62 23 53:12 8:35/M
2 Roger Bentley Coloma MI 27 62 40 1:01:47 9:58/M
3 Frank Maston Portage MI 44 61 61 1:18:28 12:39/M

Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Bittenbender St. Joseph MI 4918 65 33 56:23 9:06/M
2 Ken Hollar Holland MI 24 65 35 57:02 9:12/M

Female 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Judy Cayo Benton Harbor MI 386 72 47 1:06:09 10:40/M

Male 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Les Collins Saint Joseph MI 396 72 34 56:51 9:10/M


--------------------------------------------------------------------------------