<< Go Back

Great Commission Race
Date: Oct. 18, 2014
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

The Great Commission Race

5k

Age Group Results

October 18, 2014

Results Provided by Everal Race Management

Male Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jared Randall 362 35 1 18:51 6:05/M
2 Matt Grady 376 49 2 19:10 6:11/M
3 Don Wright 386 50 4 20:33 6:38/M


Female Overall Winners
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Schreiner 326 23 3 20:21 6:34/M
2 Whitney Osborn 323 26 8 23:13 7:29/M
3 Jennifer Huber 373 24 15 24:58 8:03/M


NO AGE PROVIDED
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Bentsen 369 0 83 52:05 16:48/M


Male 19 & under
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Harrison Watters 319 14 19 26:26 8:32/M
2 Trey Tipton 366 7 32 30:21 9:47/M
3 Cameron Lively 459 12 77 44:38 14:24/M


Female 19 & under
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lydia Cardwell 301 13 30 29:52 9:38/M
2 Macy Stitzinger 381 13 56 35:40 11:30/M
3 Jessie Stitzinger 382 13 65 37:21 12:03/M


Male 20 to 29
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jay Keywood 387 27 5 21:36 6:58/M
2 Jeremy Hendrick 348 24 12 23:56 7:43/M
3 Karl Sauter 423 28 14 24:10 7:48/M
4 Ian Chew 380 24 16 25:14 8:08/M
5 Nathan Campbell 340 21 18 25:35 8:15/M
6 Cody Gardner 345 27 27 29:03 9:22/M
7 Will Falwell 343 26 36 30:45 9:55/M
8 Jonathan Kuo 352 21 38 31:07 10:02/M
9 Jaron Miller 358 22 42 31:26 10:08/M
10 Scott Slater 364 23 46 31:55 10:18/M
11 Aaron Fraiser 378 20 60 36:33 11:47/M
12 Anson Lau 354 25 61 36:49 11:53/M
13 Timothy Livingston 458 22 69 39:04 12:36/M
14 Adam Livingston 356 25 70 39:04 12:36/M
15 Garrett Milner 393 26 73 43:51 14:09/M
16 Matthew Milner 392 23 87 53:18 17:12/M


Female 20 to 29
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Miracle 374 29 17 25:29 8:13/M
2 Sarah Keywood 313 26 26 28:52 9:19/M
3 Naomi Mobley 321 27 28 29:23 9:29/M
4 Molly McCully 315 21 37 30:45 9:55/M
5 Pearl Yun 333 23 39 31:08 10:03/M
6 Sara Van Aken 329 21 41 31:26 10:08/M
7 Rachel Dufour 307 27 47 32:54 10:37/M
8 Emilie McGee 316 29 48 32:54 10:37/M
9 Elizabeth McGrew 317 26 50 33:02 10:39/M
10 Caroline Strickland 328 25 53 33:29 10:48/M
11 Kristi Sawyer 325 23 57 35:52 11:34/M
12 Claire Cecil 304 25 59 36:14 11:41/M
13 Katherine Graf 310 29 62 36:49 11:53/M
14 Katharine Duffy 306 23 66 38:21 12:22/M
15 Angeline Mathenia 314 24 67 38:46 12:30/M
16 Diana Melendez 318 24 68 38:46 12:30/M
17 Leigh Milner 389 26 74 43:52 14:09/M


Male 30 to 39
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Blake Gerber 371 33 9 23:13 7:29/M
2 Jonathan Kiel 350 35 10 23:36 7:37/M
3 Coleman Ford 344 31 13 24:03 7:45/M
4 Jeremy Pierre 457 35 22 28:06 9:04/M
5 Jeff Dalrymple 341 38 23 28:06 9:04/M
6 James Tipton 367 33 33 30:23 9:48/M
7 Matthew Allinder 335 30 43 31:39 10:13/M
8 Luis Romero 363 32 44 31:42 10:14/M
9 Brent Parker 359 36 45 31:47 10:15/M
10 Alisson Arruda 337 33 55 34:54 11:15/M
11 Matthew Graf 346 30 63 36:50 11:53/M
12 Dave Kinnett 351 36 64 37:04 11:57/M


Female 30 to 39
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexandria Ford 308 30 21 26:44 8:37/M
2 Amy Wehrle 332 32 24 28:19 9:08/M
3 Naomi Phillippi 388 37 31 30:16 9:46/M
4 Amanda Lyons 379 30 49 32:55 10:37/M
5 Elizabeth Steward 327 30 58 36:13 11:41/M
6 Johanna Heath 312 33 72 41:33 13:24/M
7 Judith Chia 375 31 80 48:05 15:31/M
8 Rene Bentsen 873 32 84 52:08 16:49/M
9 Melissa Milner 390 31 85 53:16 17:11/M


Male 40 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Tate 365 49 6 22:43 7:20/M
2 Kevin Large 353 45 11 23:41 7:38/M
3 Steve Watters 368 44 20 26:32 8:34/M
4 Chris Kehrt 384 48 35 30:31 9:51/M
5 Tyrone Anderson 336 45 52 33:27 10:47/M
6 Mark Lively 355 41 78 44:38 14:24/M
7 Wes Pinkley 360 45 79 44:50 14:28/M
8 Richard Quick 361 47 81 49:43 16:02/M


Female 40 to 49
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Robin Glass 385 47 34 30:29 9:50/M
2 Melinda Cardwell 302 44 40 31:21 10:07/M
3 Ocie Dorris 305 47 51 33:02 10:39/M
4 Valerie Harned 311 46 75 44:34 14:23/M


Male 50 to 59
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Milner 372 56 7 23:01 7:25/M
2 Bob Snip 377 58 25 28:50 9:18/M
3 Joseph Audie Murphy 460 50 29 29:38 9:34/M
4 Clarence Dixon 342 56 71 41:07 13:16/M
5 Jim Harned 347 50 76 44:34 14:23/M


Female 50 to 59
Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Carter 303 51 54 34:06 11:00/M
2 Sandra Quick 324 54 82 49:43 16:02/M
3 Joyce Milner 391 55 86 53:18 17:12/M