<< Go Back

Detroit SUP Festival 3 Mile
Date: Jul. 28, 2012
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

Detroit SUP Festival 3 Mile
Age Group Results
July 28, 2012

--------------------------------------------------------------------------------
Results By Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

3 Mile Under 12' 2"
Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Rotger Birmingham MI 23 42 10 52:34 17:31/M
2 Melanie Rucinski Saint Clair Shores 37 38 17 54:24 18:08/M
3 Mandi Damman Waterford MI 8 27 18 55:16 18:25/M

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denny Tallon Commerce Twp. MI 30 22 1 42:52 14:17/M
2 Mark Kollver Waterford MI 46 38 2 47:26 15:49/M
3 Rob Kernahan Ann Arbor MI 17 39 3 47:40 15:53/M

Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Allende West Bloomfield MI 1 36 21 1:00:04 20:01/M
2 Crystal Smith Saint Clair Shores 27 33 22 1:01:18 20:26/M
3 Casey Welmers Livonia MI 34 32 24 1:02:43 20:54/M
4 Sarah Campbell Oxford MI 41 39 25 1:05:34 21:51/M
5 Mindy MacKey Ann Arbor MI 40 45 28 1:12:27 24:09/M
6 Elodie Pasco Howell MI 20 30 29 1:15:44 25:15/M

Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Walker Kalamazoo MI 33 26 4 48:33 16:11/M
2 Chris Smith Saint Clair Shores 26 33 5 49:24 16:28/M
3 Chris Buzzeli Harrison MI 47 49 6 50:12 16:44/M
4 Alejandro Della-Torre Oak Park MI 36 39 7 50:19 16:46/M
5 Eric Schauwecker Livonia MI 24 44 8 50:51 16:57/M
6 Kacy Goldstein Sterling Heights M 14 26 9 52:32 17:31/M
7 Jarrett Parker Detroit MI 19 28 11 52:40 17:33/M
8 Adam Dougall Windsor ON 10 44 12 53:48 17:56/M
9 Brandon German Commerce MI 13 34 13 53:55 17:58/M
10 Robert Newcomb Northville MI 18 52 14 54:02 18:01/M
11 John Beigler Saint Clair Shores 3 0 15 54:03 18:01/M
12 Joe Scully Abu Dhabi AD 25 29 16 54:19 18:06/M
13 Dane Wilborn Grosse Pte Woods M 118 24 19 55:43 18:34/M
14 Joseph Allerton Detroit MI 2 31 20 59:01 19:40/M
15 Jun Kakeno Howell MI 16 34 23 1:02:09 20:43/M
16 Kevin Trail Bloomfield Hills M 31 41 26 1:06:41 22:14/M
17 Shawn Fricke Hazel Park MI 12 37 27 1:12:14 24:05/M
18 Jim Woodman Clinton Twp MI 35 0 30 1:23:07 27:42/M

3 Mile 12' 6"
Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Buzzelli Harrison MI 5 39 4 51:16 17:05/M
2 Kristen Bridge Dearborn Heights M 4 27 9 57:03 19:01/M
3 Pam McDowell Davison MI 42 51 12 1:12:52 24:17/M

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Lefeve Saint Clair Shores 38 41 1 41:47 13:56/M
2 Dan Whitmoyer Grand Ledge MI 39 48 2 48:17 16:06/M
3 Chris George Oak Park MI 43 43 3 49:34 16:31/M

Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dawn Somerville Saint Clair Shores 29 0 13 1:26:34 28:51/M

Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Dove Ann Arbor MI 11 64 5 51:55 17:18/M
2 Matthew Cabell Highland MI 7 54 6 52:59 17:40/M
3 John Cabell Highland MI 6 57 7 53:14 17:45/M
4 Mike Babycz Ann Arbor MI 44 41 8 54:50 18:17/M
5 Bob Jack Pinckney MI 15 58 10 1:01:10 20:23/M
6 Ryan Brooks Allen Park MI 45 36 11 1:09:40 23:13/M

3 Mile 14'
Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Smith Pinckney MI 28 60 1 44:21 14:47/M
2 Scott Damman Waterford MI 9 27 2 45:59 15:20/M


--------------------------------------------------------------------------------