<< Go Back

Cote Dame Marie Ski Loppet Michigan Cup Men & Women
Date: Jan. 21, 2012
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

Cote Dame Marie Ski Loppet
Age Group Results
January 21, 2012

--------------------------------------------------------------------------------
Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Michigan Cup Men 26.1k
Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Koch Elk Rapids MI 48 40 1 1:20:01.6 3:04/K

Male 19 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Bruning 28 16 12 1:26:24.2 3:19/K
2 Alexey Vermeulen Pinckney MI 69 17 26 1:32:56.5 3:34/K

Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Vanias Leroy MI 73 21 3 1:22:19.5 3:09/K
2 Ryan Halstead Grayling MI 30 24 7 1:23:57.4 3:13/K
3 Ryan Harris 6 20 9 1:25:37.2 3:17/K
4 Matthew Stuber 19 29 22 1:30:32.6 3:28/K
5 Dave Smith Mancelona MI 91 27 24 1:30:51.0 3:29/K
6 Alex Jakle Ann Arbor MI 38 27 56 1:50:10.3 4:13/K

Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Yankos Commerce Twp MI 79 30 2 1:21:34.5 3:08/K
2 John O'Hearn Traverse City MI 49 31 5 1:23:30.0 3:12/K
3 Robert Smith Roscommon MI 32 38 21 1:30:17.4 3:28/K
4 Chris Maltby Mt. Pleasant MI 27 39 45 1:44:10.7 3:59/K
5 Josh Sheldon Grayling MI 31 30 50 1:46:26.1 4:05/K
6 Stuburug Biders Midland MI 60 36 53 1:48:28.1 4:09/K
7 Brian Beanchaup Traverse City MI 47 34 55 1:49:41.2 4:12/K
8 Michael Southwell 17 32 85 2:18:33.8 5:19/K
9 Christopher Anderson 2 37 88 2:34:06.2 5:54/K

Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dell Todd Grand Rapids MI 58 43 17 1:27:24.6 3:21/K
2 Tim Jenema Williamsburg MI 65 42 20 1:30:10.4 3:27/K
3 Theo Von Wallmenich Alma MI 40 41 61 1:54:37.3 4:23/K

Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denny Paull Cheboygan MI 75 47 6 1:23:49.5 3:13/K
2 Glenn Goodman Bellaire MI 4 45 8 1:24:11.8 3:14/K
3 Jim Harrington Petoskey MI 25 46 10 1:25:39.8 3:17/K
4 Jon Foltz Boyne City MI 81 45 11 1:25:50.8 3:17/K
5 Kyle Rambo 13 46 13 1:26:30.1 3:19/K
6 Jon Morgan Milford MI 89 47 19 1:29:55.7 3:27/K
7 Steve Andriese Traverse City MI 61 46 27 1:33:37.8 3:35/K
8 Stephen Smigiel Cedar Springs MI 15 45 31 1:34:11.5 3:37/K
9 Michael Seaman Mt. Pleasant MI 85 47 36 1:39:20.8 3:48/K
10 Kip Knight Elk Rapids MI 51 48 40 1:41:39.5 3:54/K
11 Steve Steffke Weidman MI 18 49 43 1:43:21.6 3:58/K
12 John Britton Zanesfield OH 67 49 47 1:45:12.0 4:02/K
13 Mike Temkin Troy MI 43 48 51 1:46:43.6 4:05/K
14 Tim Cook Freeland MI 93 48 59 1:52:10.8 4:18/K
15 Travis Moser 10 47 73 2:04:22.3 4:46/K
16 Bob Triebold South Bend IN 55 49 78 2:10:13.2 4:59/K

Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Milan Baic Williamsburg MI 50 52 4 1:23:20.5 3:12/K
2 Doug Heady Ann Arbor MI 74 54 25 1:32:55.7 3:34/K
3 Douglas Cornell Corunna MI 71 52 28 1:33:47.2 3:36/K
4 Larry Kanaby Bad Axe MI 70 50 35 1:38:51.0 3:47/K
5 Jerry Weiss Bay City MI 86 51 37 1:39:30.4 3:49/K
6 Steve Seager Grayling MI 14 53 39 1:41:20.8 3:53/K
7 Robert Fairmeh Ann Arbor MI 88 54 41 1:42:16.0 3:55/K
8 Jamie Green Gaylord MI 5 51 44 1:44:08.3 3:59/K
9 Steve Brown Traverse City MI 87 54 49 1:46:07.7 4:04/K
10 Tony Percha Commerce Twp MI 72 52 52 1:46:55.3 4:06/K
11 John Schuld 26 54 57 1:51:33.3 4:16/K
12 Blair Zorvell 52 51 58 1:51:43.0 4:17/K
13 Dan Wisneski 23 51 62 1:55:41.9 4:26/K
14 Rick Neiver Traverse City MI 82 54 64 1:57:51.2 4:31/K
15 Doug Endicott Traverse City MI 80 51 67 2:01:26.6 4:39/K

Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Gravlin Cheboygan MI 84 57 14 1:26:35.9 3:19/K
2 Clifford Onthank Traverse City MI 62 58 15 1:26:39.0 3:19/K
3 Randal Blodel Granger IN 59 55 16 1:27:03.3 3:20/K
4 Gregory Worsnop Paw Paw MI 57 57 18 1:29:19.1 3:25/K
5 Don Camp Grand Haven MI 3 59 23 1:30:43.0 3:29/K
6 Chris Weingartz 46 56 30 1:34:08.8 3:36/K
7 Jim Anderson Fort Wayne IN 42 57 42 1:42:47.7 3:56/K
8 Frank Rynalski Bay City MI 45 57 46 1:44:21.5 4:00/K
9 Fred Mills 9 57 48 1:46:05.4 4:04/K
10 Tom Baron Vermilion OH 29 57 60 1:53:40.3 4:21/K
11 Devon Thielfoldt Troy MI 44 55 65 1:58:58.5 4:33/K
12 John Harris Holland OH 53 57 66 2:00:59.9 4:38/K
13 Jeff Pike Highland MI 90 57 69 2:02:04.8 4:41/K
14 Scott Taylor Waterloo ON 20 57 83 2:16:34.2 5:14/K
15 Marvin Boluyt Ann Arbor MI 54 58 84 2:18:12.1 5:18/K
16 Rick Kraai Holland MI 41 59 89 2:40:47.4 6:10/K

Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Van Dam Boyne City MI 77 61 29 1:34:03.2 3:36/K
2 Tim Onthank Traverse City MI 64 60 32 1:36:32.6 3:42/K
3 William Kaltz Pinckney MI 8 64 33 1:36:48.4 3:43/K
4 Curt Peterson Traverse City MI 12 62 34 1:38:04.9 3:45/K
5 Robin Luce Central Lake MI 56 60 38 1:39:44.3 3:49/K
6 Steve Smigiel Ada MI 16 66 54 1:48:33.4 4:10/K
7 Duane Amato 1 61 63 1:55:42.7 4:26/K
8 Ernie Brumbaugh Rockford MI 33 65 68 2:01:54.8 4:40/K
9 David Mitchell Dearborn MI 35 62 71 2:03:30.5 4:44/K
10 Walter Johnson Grayling MI 36 62 72 2:04:04.1 4:45/K
11 Dan Nolan Holland MI 24 60 74 2:06:08.2 4:50/K
12 Joe Seifert Grayling MI 34 60 75 2:07:37.4 4:53/K
13 Peter Johnson 7 66 76 2:08:10.1 4:55/K
14 Dennis West 22 65 77 2:09:31.5 4:58/K
15 Frank Nizio 11 63 79 2:10:55.4 5:01/K
16 Steve Biggs Petoskey MI 68 65 80 2:11:23.7 5:02/K
17 Larry Timm Bay City MI 21 62 81 2:12:59.5 5:06/K
18 Ellis Boal Charlevoix MI 92 67 82 2:13:24.3 5:07/K
19 Spencer Ruffner Tecumseh MI 78 60 86 2:23:11.6 5:29/K
20 David Beier Hillman MI 66 63 87 2:26:38.9 5:37/K
21 Rian Mintek Allegan MI 83 60 90 2:45:23.5 6:20/K

Male 70 to 79
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Haefner Clarkston MI 94 74 70 2:03:19.0 4:43/K

Michigan Cup WM 13.4k
Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Vigland Traverse City MI 135 43 1 48:09.0 3:36/K

Female 19 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily McKeon Swartz Creek MI 136 17 19 1:28:54.2 6:38/K

Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mariah Frye Roscommon MI 142 25 10 58:47.0 4:23/K

Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hilary Witbrodt Auburn MI 147 31 13 1:03:30.2 4:44/K

Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Powell 127 43 2 48:10.4 3:36/K
2 Bridget Faltr Boyne City MI 143 41 11 59:01.5 4:24/K
3 Karen Kirt Lake Leelanau MI 146 44 12 59:02.0 4:24/K

Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Wagar Gaylord MI 139 46 6 55:23.1 4:08/K
2 Bonnie Karas Grayling MI 134 47 9 57:38.9 4:18/K
3 Christine Seager Grayling MI 128 49 17 1:10:12.3 5:14/K

Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Webb Traverse City MI 145 51 3 50:52.9 3:48/K
2 Brenda Carlson Grayling MI 133 51 5 54:23.6 4:04/K
3 Fran Upton Roscommon MI 148 52 15 1:07:40.3 5:03/K

Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Hardin Cheboygan MI 144 55 4 53:19.6 3:59/K
2 Linda Weeks 130 57 14 1:04:17.4 4:48/K
3 Linda Allen Grosse Pointe MI 132 59 18 1:25:52.3 6:24/K
4 Barbara Slovisky 129 56 23 1:51:37.5 8:20/K
5 Julie Hewlett Tecumseh MI 141 58 25 2:01:49.6 9:05/K

Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gussie Peterson Traverse City MI 126 62 7 55:38.3 4:09/K
2 Jean Van Dam Boyne City MI 138 62 8 55:41.2 4:09/K
3 Vickie Putnam Gaylord MI 150 63 16 1:08:17.6 5:06/K
4 Amelia Wilks Mancelona MI 140 64 20 1:34:38.8 7:04/K
5 Christine Fowler Mt. Pleasant MI 137 60 21 1:36:06.0 7:10/K
6 Cheryl Timm Bay City MI 131 62 24 1:59:21.0 8:54/K

Female 70 to 79
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jean Murray Mt. Pleasant MI 149 74 22 1:48:33.6 8:06/K


--------------------------------------------------------------------------------