<< Go Back

Burns Park 10k Run
Date: May. 6, 2012
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

34th Burns Park Run
10K
Age Group Results
May 06, 2012

--------------------------------------------------------------------------------
Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Female Overall Winners
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Cathy Sanborn 146 17 42:12 6:48/M

Male Overall Winners
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Scott Westover 252 1 35:28 5:43/M

Female Masters Winners
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Dianne Dudley 43 28 45:09 7:17/M

Male Masters Winners
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Rob Marshall 109 5 38:16 6:10/M

Female Grand Masters Winners
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Grace Harrison 64 61 50:10 8:05/M

Male Grand Masters Winners
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 John Tarkowski 160 8 40:19 6:30/M

Boys 3rd Grade
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Zach Halberstam 187 102 55:34 8:58/M

Boys 4th Grade
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Eskil Irgens 72 137 59:49 9:39/M

Boys 5th Grade
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Martin Jalet 75 161 1:04:45 10:27/M

Boys 6th Grade
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Eric Steinhauer 154 29 45:10 7:17/M

Boys 7th Grade
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Patrick Kollman 88 62 50:11 8:06/M

Girls 8th Grade
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Sanelma Heinonen 67 90 53:52 8:41/M
2 Eva Rosenfeld 141 110 56:29 9:07/M

Girls 9th - 12th Grade
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Morgan Burgard 200 26 45:04 7:16/M
2 Laura Kanji 82 53 48:55 7:53/M
3 Amelia Huang 71 55 49:01 7:54/M
4 Abby Kleinheksel 85 89 53:31 8:38/M
5 Michaela Bielby 12 138 59:53 9:40/M
6 Gabriela Rosales 138 164 1:05:02 10:29/M
7 Anna Rosenfeld 139 171 1:06:35 10:44/M
8 Kerryann Fingerle 204 181 1:10:02 11:18/M
9 Rose Henkin 69 182 1:11:05 11:28/M

Boys 9th - 12th Grade
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Zak Arrington 5 6 38:40 6:14/M
2 Tommuso Helwig 257 18 42:39 6:53/M
3 Jon Friedland 186 33 46:29 7:30/M
4 Miles Grofsprean 211 58 49:44 8:01/M
5 Luke Battey 9 74 51:53 8:22/M
6 Fauster Kitchens 84 117 56:58 9:11/M
7 Dennis Carter 27 154 1:02:08 10:01/M
8 Ari Litman-Weinberg 101 186 1:21:10 13:05/M

Female 18 to 24
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Remy-Marie Rincher 134 67 50:39 8:10/M
2 Victoria Marchenko 106 113 56:35 9:08/M
3 Kimberly Vandewege 173 115 56:54 9:11/M
4 Emma Kosonen 90 132 59:14 9:33/M
5 Kelsey Vandewege 172 156 1:03:24 10:14/M
6 Colleen Scibienski 148 174 1:06:39 10:45/M

Male 18 to 24
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Jeremy Lent 97 3 37:13 6:00/M
2 Max McIlroy 115 7 39:37 6:23/M
3 Greg Dedow 38 106 56:02 9:02/M

Female 25 to 29
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Caroline Theoharides 162 93 54:33 8:48/M
2 Dora Jolta 80 108 56:14 9:04/M
3 Alexandra Apostolides 208 122 57:14 9:14/M
4 Sara Fitzgerald 50 126 57:28 9:16/M
5 Leora Rodenstein 135 135 59:48 9:39/M
6 Joanna Rogow 137 136 59:49 9:39/M
7 Stephanie Beres 11 157 1:03:25 10:14/M
8 Lisa Barrett 190 158 1:03:32 10:15/M

Male 25 to 29
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Lucas Bartosiewicz 7 34 46:39 7:31/M
2 Josh Salvner 145 60 50:07 8:05/M
3 Joshua Barrett 191 64 50:22 8:07/M
4 Brandon Hemmings 68 149 1:01:27 9:55/M
5 Aaron Ajlen 2 155 1:03:02 10:10/M

Female 30 to 34
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Stephanie Busch 25 24 43:57 7:05/M
2 Courtney Heys 70 31 45:42 7:22/M
3 Kristy Burgess 22 35 46:40 7:32/M
4 Sandra Swan 158 45 48:03 7:45/M
5 Asia Renning 131 51 48:38 7:51/M
6 Hayley Lanier 95 124 57:22 9:15/M
7 Devonie Townsend 166 125 57:27 9:16/M
8 Camila Salamanca 144 159 1:03:40 10:16/M

Male 30 to 34
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Peter Newton 122 2 36:42 5:55/M
2 Kevin Hartnett 65 15 41:52 6:45/M
3 John Prescott 127 70 51:06 8:15/M

Female 35 to 39
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Mara Isser-Sax 74 23 43:49 7:04/M
2 Rachelle Patrick 125 52 48:47 7:52/M
3 Jennifer Geer 55 69 51:05 8:14/M
4 Carrie Hammerman 62 76 52:30 8:28/M
5 Marcia Johnson 79 80 52:37 8:29/M
6 Andrea Kong 89 82 52:49 8:31/M
7 Lora Cole 32 119 57:01 9:12/M
8 Sau Man Adler 1 123 57:22 9:15/M
9 Susan Dye 205 151 1:01:28 9:55/M
10 Jessica Towers 165 175 1:06:57 10:48/M
11 Km Gm 57 179 1:09:11 11:10/M

Male 35 to 39
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 John Graham 58 4 37:31 6:03/M
2 Ken Kozloff 91 11 41:08 6:38/M
3 Jason Buquet 20 13 41:21 6:40/M
4 Chris Johnson 78 41 47:40 7:41/M
5 Andrew Bank 6 50 48:36 7:50/M
6 Jeff Conway 34 73 51:46 8:21/M
7 Kai Rajala 129 91 53:55 8:42/M
8 John Turck 168 101 55:28 8:57/M
9 Billy Wood 180 107 56:10 9:04/M
10 Vadim Marchenko 105 111 56:29 9:07/M
11 Drew Denzin 41 116 56:56 9:11/M
12 Xun Wu 181 172 1:06:36 10:45/M
13 Dr S 143 180 1:09:11 11:10/M

Female 40 to 44
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Mary Gallagher 52 43 47:52 7:43/M
2 Allison Ryan 142 48 48:22 7:48/M
3 Angela Westover 253 63 50:18 8:07/M
4 Mn Wiersema 178 65 50:24 8:08/M
5 Denise Dashner 36 79 52:35 8:29/M
6 Amy-Ra Janowicz 77 100 55:25 8:56/M
7 Kristin Klevering 86 112 56:34 9:07/M
8 Shelly Rettell 255 128 58:34 9:27/M
9 Julie O'Brien 123 131 59:04 9:32/M
10 Sucheta Joshi 81 144 1:00:45 9:48/M
11 Cindy Wegryn 176 147 1:01:07 9:51/M
12 Michele Packard 203 152 1:01:45 9:58/M
13 Nancy Herlocher 185 153 1:01:51 9:59/M
14 Tricia Masing 110 176 1:07:01 10:49/M
15 Sue Zieske 183 184 1:13:29 11:51/M

Male 40 to 44
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Scott Wiley 179 10 41:04 6:37/M
2 Ryan McCammon 113 14 41:46 6:44/M
3 Chris Riggs 133 30 45:13 7:18/M
4 John Spieth 150 39 47:28 7:39/M
5 John Tesmer 161 49 48:33 7:50/M
6 Dave Wegryn 177 56 49:29 7:59/M
7 Gregg Hammerman 63 75 52:29 8:28/M
8 Richard Coleman 33 88 53:30 8:38/M
9 Matt Steinhauer 155 94 54:36 8:48/M
10 Marius Irgens 73 141 1:00:16 9:43/M

Female 45 to 49
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Sandra Wankel 174 38 47:28 7:39/M
2 Allison Stupka 206 85 53:15 8:35/M
3 Lisa Zawadzki 182 114 56:50 9:10/M
4 Barb MacKey 104 118 56:58 9:11/M
5 Ann Guttman 60 145 1:01:04 9:51/M
6 Malini Dusey 44 160 1:04:44 10:26/M
7 Laura Thomas 163 162 1:04:51 10:28/M
8 Rena Basch 8 163 1:04:53 10:28/M
9 Rhoda Miel 119 165 1:05:19 10:32/M
10 Laurie Lindstrom 100 168 1:05:53 10:38/M
11 Malinda Matney 111 185 1:13:38 11:53/M

Male 45 to 49
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Karl Zubal 256 9 41:04 6:37/M
2 Roger Sunahara 197 12 41:19 6:40/M
3 Yeong Kwok 93 16 42:06 6:47/M
4 Thomas Eberts 207 25 44:31 7:11/M
5 Stuart Marley 107 27 45:05 7:16/M
6 Michael Cicotte 29 46 48:11 7:46/M
7 William Brinkerhoff 17 57 49:37 8:00/M
8 Bob Miller 120 59 50:04 8:05/M
9 Paul Stancato 152 66 50:29 8:09/M
10 Roland Pohlman 199 78 52:35 8:29/M
11 John Boyd 15 84 53:06 8:34/M
12 Jeff Gearhart 54 87 53:22 8:36/M
13 Jon Hall 61 96 55:10 8:54/M
14 David Rettell 254 98 55:12 8:54/M
15 Daniel Halberstam 188 103 55:35 8:58/M
16 Charles Packard 202 133 59:36 9:37/M
17 Michael Burns 23 142 1:00:28 9:45/M
18 David Rosenfeld 140 173 1:06:37 10:45/M

Female 50 to 54
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Mimi Takami 159 72 51:45 8:21/M
2 Jackie Farah 48 99 55:16 8:55/M
3 Claire Dedow 37 104 55:49 9:00/M
4 Robbie Stapleton 153 120 57:05 9:12/M
5 Kathy Vandewege 196 129 58:45 9:29/M
6 Linda Larin 96 146 1:01:07 9:51/M
7 Mary Thomas 164 166 1:05:29 10:34/M

Male 50 to 54
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Mark Dedow 39 19 42:49 6:54/M
2 Robert Grimes 59 22 43:47 7:04/M
3 Randy Rogers 136 40 47:31 7:40/M
4 Ronald Brown 18 42 47:42 7:42/M
5 Chris Patselas 126 71 51:33 8:19/M
6 Domingo Valadez 169 81 52:38 8:29/M
7 David Clark 30 92 54:33 8:48/M
8 Bud Vandewege 195 105 55:51 9:00/M

Female 55 to 59
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Jeanine Delay 40 83 52:58 8:33/M
2 Shelley Bruder 19 95 55:09 8:54/M
3 Sandy Reeber 130 127 57:35 9:17/M

Male 55 to 59
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Tom Bourque 13 21 43:44 7:03/M
2 Jim McCabe 112 36 46:58 7:35/M
3 Michael Mester 118 37 47:12 7:37/M
4 Frank Rampton 201 54 48:59 7:54/M
5 Peter Bowen 14 134 59:41 9:38/M
6 Ed Nadler 189 143 1:00:44 9:48/M
7 Quentin McMullen 116 178 1:08:14 11:00/M

Female 60 to 64
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Maggy Zidar 251 77 52:34 8:29/M
2 Beth Erskine 47 121 57:07 9:13/M
3 Do Garcia 53 148 1:01:23 9:54/M

Male 60 to 64
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Lauri Mendenhall 117 32 46:11 7:27/M
2 Nelson Williams 194 44 48:02 7:45/M
3 George Kasdorf 83 97 55:11 8:54/M
4 Bob Gillett 56 140 1:00:15 9:43/M
5 Henry Loyd 103 167 1:05:43 10:36/M
6 Mark London 102 177 1:08:00 10:58/M

Female 65 to 69
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Adele Sowinski 184 183 1:11:06 11:28/M

Male 65 to 69
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 John Farah 49 47 48:14 7:47/M
2 Dennis C. Scott 149 68 50:59 8:13/M
3 Douglas Van Houweling 170 109 56:16 9:05/M
4 Bill Grams 210 130 59:00 9:31/M
5 Jerome Mittman 121 139 1:00:12 9:43/M

Male 70 to 74
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Robert Treadway 167 170 1:06:16 10:41/M

Male 75 to 79
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Phil Carroll 26 169 1:06:14 10:41/M

No age/grade provided
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Lisa Pitts 198 150 1:01:28 9:55/M
2 Ellen Stone 156 187 1:34:39 15:16/M
3 Judith Dewoskin 42 188 1:34:39 15:16/M

No age/grade provided
Total
Place Name Bib No Overall Time Pace
1 Terry Holman 193 20 43:22 7:00/M
2 Leon Bryson 192 86 53:20 8:36/M


--------------------------------------------------------------------------------