<< Go Back

37th Burns Park Run
Date: May. 3, 2015
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

Other distances in this race:
37th Burns Park Run

10K

Age Group Results

May 03, 2015

Results Provided by Everal Race Management

Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Nicholas Katsefaras Ann Arbor MI 1204 1 33:54 5:28/M


Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Serena Kessler Ann Arbor MI 1083 10 39:39 6:24/M


Male Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Terry Holman Ann Arbor MI 1070 3 37:10 6:00/M


Female Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Tracey Cohen Farmington Hills M 1028 50 49:19 7:57/M


Male Grand Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Joseph Jameson Marquette MI 1202 13 41:52 6:45/M


Female Grand Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Jeanine De Lay Ann Arbor MI 1032 71 52:32 8:28/M


Boy Kindergarten
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 David Hesse Saline MI 1193 62 51:39 8:20/M


Boys 5th Grade
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Calvin Paulick Ann Arbor MI 1138 39 47:50 7:43/M
2 Fred Wallace Ann Arbor MI 1176 40 48:00 7:45/M
3 Kellen Blackwell Ann Arbor MI 1009 143 1:01:23 9:54/M
4 Rohit Garikipati Ann Arbor MI 1054 160 1:06:15 10:41/M


Girls 5th Grade
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Winnie Jalet Ann Arbor MI 1075 158 1:05:55 10:38/M


Boys 7th Grade
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Zachary Richarsdon Ann Arbor MI 1190 167 1:08:35 11:04/M


Girls 7th Grade
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Georgia Zender Ann Arbor MI 1187 98 56:37 9:08/M


Boys 8th Grade
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Keegan Oldani Ann Arbor MI 1131 18 42:51 6:55/M
2 Bertrand Chu Ann Arbor MI 1025 45 48:49 7:52/M
3 Robert Burke Ann Arbor MI 1017 68 52:04 8:24/M
4 Lukas Jonsson Ann Arbor MI 1203 87 54:55 8:51/M
5 Alex Chmura Livonia MI 1024 93 55:50 9:00/M
6 Reilly Marowelli Saline MI 1111 117 58:44 9:28/M
7 Thomas Brantmeyer Ann Arbor MI 1013 133 59:52 9:39/M


Boys 9th - 12th Grade
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Jacob Johnson Ann Arbor MI 1078 7 39:20 6:21/M
2 Aldo Pando Girard Ypsilanti MI 1134 11 40:55 6:36/M
3 Will Norton Ann Arbor MI 1129 23 43:45 7:03/M
4 Zachary Hough-Solomon Ann Arbor MI 1071 47 48:57 7:54/M
5 Sean Kiel-Locey Ann Arbor MI 1085 49 49:05 7:55/M
6 Ethan Giordano Ann Arbor MI 1055 83 54:24 8:46/M
7 Ben MacIag Ann Arbor MI 1107 84 54:24 8:46/M
8 Nicholas Lange Ann Arbor MI 1099 94 55:56 9:01/M
9 Julian Stockton Ypsilanti MI 1160 156 1:05:48 10:37/M
10 William Knight Ypsilanti MI 1089 169 1:10:30 11:22/M


Girls 9th - 12th Grade
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Anna Raschke Ann Arbor MI 1141 44 48:32 7:50/M
2 Lydia Krienke Ann Arbor MI 1094 95 56:29 9:07/M
3 Sarae Vawters Ann Arbor MI 1173 104 57:19 9:15/M
4 Chrysanthe Patselas Ann Arbor MI 1137 122 58:57 9:30/M
5 Carson Borbely Ann Arbor MI 1012 176 1:16:26 12:20/M
6 Sarah O'Connor Ann Arbor MI 1130 177 1:16:42 12:22/M


Male 18 to 24
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Brian Desmond Ann Arbor MI 1036 2 37:07 5:59/M
2 Philip Tosteson Ann Arbor MI 1166 4 37:39 6:04/M
3 Samuel McMullen Ann Arbor MI 1206 175 1:14:51 12:04/M


Female 18 to 24
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Remy-Marie Rincher Ann Arbor MI 1146 28 45:15 7:18/M
2 Asani Palamaru Ann Arbor MI 1133 65 51:53 8:22/M
3 Margaret Decker Ann Arbor MI 1034 154 1:05:01 10:29/M
4 Stacy Molnar Northwood OH 1123 159 1:06:09 10:40/M
5 Liza Wolterink Ann Arbor MI 1181 180 1:18:08 12:36/M


Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Isaac Sorkin Ann Arbor MI 1155 6 38:28 6:12/M
2 Craig Ringbloom Monroe MI 1147 8 39:20 6:21/M
3 Joshua Evron Ann Arbor MI 1045 12 41:02 6:37/M
4 Rob Silversmith Ann Arbor MI 1152 19 43:02 6:56/M
5 Erik Miehling Ann Arbor MI 1119 21 43:27 7:00/M
6 Alfred Lim Detroit MI 1197 37 46:52 7:34/M
7 Gene Kopp Ann Arbor MI 1092 55 50:11 8:06/M
8 Richard Keiser Ann Arbor MI 1082 73 53:23 8:37/M
9 Kartheek Gangadhara Ann Arbor MI 1051 102 57:03 9:12/M
10 Sakthish Sathasivam Ann Arbor MI 1149 139 1:00:41 9:47/M
11 Daniel Vanstrien Ypsilanti MI 1172 147 1:03:32 10:15/M
12 Bhaskar Konala Ann Arbor MI 1091 168 1:08:35 11:04/M


Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Mai Hassan Ann Arbor MI 1065 33 46:20 7:28/M
2 Linnea Jones Ann Arbor MI 1080 105 57:22 9:15/M
3 Kelly Lidster Fort Wayne IN 1205 109 57:55 9:20/M
4 Amelia Mueller-Williams Ann Arbor MI 1127 121 58:54 9:30/M
5 Alexandra Turner Ann Arbor MI 1168 123 58:58 9:31/M
6 Rachel Beauchamp Ann Arbor MI 1004 125 58:59 9:31/M
7 Courtney Johnston Pinckney MI 1079 135 1:00:04 9:41/M
8 Courtney Long Ann Arbor MI 1104 162 1:07:15 10:51/M
9 Stephanie Crosby Ann Arbor MI 1030 170 1:10:41 11:24/M


Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Josh Salvner Ann Arbor MI 1148 29 45:48 7:23/M
2 Geoff Barnes Ann Arbor MI 1003 86 54:52 8:51/M
3 Grant Gorman Ann Arbor MI 1058 88 54:56 8:52/M
4 Daniel Zolezzi Slapelis Campinas MI 1188 91 55:24 8:56/M
5 Justin Kirilo Durham NC 1086 138 1:00:27 9:45/M
6 Sari Rezzo Ann Arbor MI 1145 141 1:01:00 9:50/M
7 Paul Grant West Bloomfield MI 1060 171 1:12:28 11:41/M


Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Erica Solway Ann Arbor MI 1198 24 43:47 7:04/M
2 Laura Rasmussen Ann Arbor MI 1142 38 47:31 7:40/M
3 Jan Dowling Ann Arbor MI 1195 63 51:51 8:22/M
4 Asia Renning Milan MI 1144 77 54:04 8:43/M
5 Kimberly Maunz Maumee OH 1112 81 54:22 8:46/M
6 Lauren Wright Livonia MI 1182 85 54:31 8:48/M
7 Larissa Berbert Arias Campinas MI 1005 90 55:24 8:56/M
8 Kimberly Delaney Livonia MI 1035 96 56:33 9:07/M
9 Angie Reid Goodrich MI 1143 113 58:14 9:24/M
10 Monica Hernandez Ann Arbor MI 1067 118 58:46 9:29/M


Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Kristoffer Krupitzer Maumee OH 1095 25 43:56 7:05/M
2 Jonathan Bixler Ann Arbor MI 1007 30 45:53 7:24/M
3 Dan Hamalainen Ann Arbor MI 1063 41 48:02 7:45/M
4 Ray Lennard Adrian MI 1103 46 48:54 7:53/M
5 Eric Dockus Ann Arbor MI 1037 48 49:00 7:54/M
6 Matt Grabowski Ann Arbor MI 263 59 51:00 8:14/M
7 Jeffrey Williams Saline MI 1180 70 52:27 8:28/M
8 Giovani Ortiz Ann Arbor MI 1132 72 52:49 8:31/M
9 Kevin Grant Berkley MI 1059 80 54:21 8:46/M
10 John Turck Saline MI 1167 92 55:38 8:58/M
11 John Clemons Birch Run MI 1027 99 56:41 9:09/M
12 Bart Marowelli Saline MI 1109 126 59:06 9:32/M


Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Teresa Cook Dearborn MI 1029 31 46:05 7:26/M
2 Kelley Kozloff Ann Arbor MI 1093 56 50:19 8:07/M
3 Silvia Gonzalez Ann Arbor MI 1056 75 53:48 8:41/M
4 Stephanie Frankel Ann Arbor MI 1046 78 54:19 8:46/M
5 Jennifer Mudge Birch Run MI 1126 97 56:34 9:07/M
6 Melissa Millikin Ann Arbor MI 1121 111 57:56 9:21/M
7 Michelle Axe Goodrich MI 1002 114 58:15 9:24/M
8 Meghan Duffy Ann Arbor MI 1041 128 59:09 9:32/M
9 Melissa Marowelli Saline MI 1110 130 59:12 9:33/M
10 Joanne Przeslawski Saline MI 1140 150 1:04:25 10:23/M
11 Ingrid Szura Bloomfield MI 1162 157 1:05:50 10:37/M


Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Jamie Labrosse Whitmore Lake MI 1200 5 38:16 6:10/M
2 Joe Burgireno Ann Arbor MI 1016 9 39:26 6:22/M
3 Jason Buquet Ann Arbor MI 1015 15 42:28 6:51/M
4 Tobias Eckhause Ann Arbor MI 1043 17 42:34 6:52/M
5 Tim Peiter Chelsea MI 1139 27 44:54 7:15/M
6 Gregg Hammerman Ann Arbor MI 1064 51 49:27 7:59/M
7 Daniel Southworth Ann Arbor MI 1156 53 49:55 8:03/M
8 Jim Wallace Ann Arbor MI 1177 76 53:51 8:41/M
9 Drew Denzin Ann Arbor MI 1194 112 58:13 9:23/M


Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Leah Canetta Ann Arbor MI 1019 66 51:55 8:22/M
2 Amy Janowicz Ann Arbor MI 1076 69 52:26 8:27/M
3 Bridget Borgan-Bruce Ann Arbor MI 1196 82 54:23 8:46/M
4 Aj Kitchen Sylvan Lake MI 1088 152 1:04:48 10:27/M
5 Kristin Kubacki Ann Arbor MI 1096 178 1:17:33 12:30/M


Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Yeong Kwok Ann Arbor MI 1097 22 43:27 7:00/M
2 Ted Stilber Dexter MI 1159 34 46:22 7:29/M
3 Krishna Garikipati Ann Arbor MI 1053 52 49:49 8:02/M
4 Zhaohui Xu Ann Arbor MI 1183 64 51:52 8:22/M
5 Paul Dolan Ann Arbor MI 1039 74 53:41 8:40/M
6 Clemens Boegershausen Ann Arbor MI 1011 129 59:11 9:33/M
7 Bruce Bielawa Dexter MI 1006 132 59:31 9:36/M
8 Andrew Chien Ann Arbor MI 1023 140 1:00:56 9:50/M
9 Adam Blackwell Ann Arbor MI 1008 144 1:01:23 9:54/M
10 Dennis Zender Ann Arbor MI 1186 148 1:04:05 10:20/M


Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Mary Gallagher Ann Arbor MI 1050 58 50:58 8:13/M
2 Sandra Wankel Ann Arbor MI 1178 61 51:38 8:20/M
3 Mengdan Chu Ann Arbor MI 1026 67 51:59 8:23/M
4 Denise Dashner Temperance MI 1031 89 55:06 8:53/M
5 Tracy Faraoni Westland MI 1324 106 57:32 9:17/M
6 Lisa Zawadzki Saline MI 1185 119 58:51 9:30/M
7 Nancy Herlocher Ann Arbor MI 1066 124 58:58 9:31/M
8 Emily Ehrlich Ann Arbor MI 1044 137 1:00:24 9:45/M
9 Ann Guttman Ann Arbor MI 1062 149 1:04:25 10:23/M
10 Mary Beth Sheehan Ann Arbor MI 1150 151 1:04:32 10:25/M
11 Sucheta Joshi Ann Arbor MI 1081 161 1:06:24 10:43/M
12 Janette Lutz Ann Arbor MI 1106 163 1:07:33 10:54/M
13 Mayra Pinheiro Ann Arbor MI 1191 166 1:08:24 11:02/M


Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Tim Douthit Ann Arbor MI 1040 26 43:58 7:05/M
2 Leon Bryson Ann Arbor MI 1014 32 46:14 7:27/M
3 Ben Mondloch Ann Arbor MI 1124 36 46:48 7:33/M
4 George Sveda Farmington Hills M 1161 43 48:19 7:48/M
5 Steve Willaert Ann Arbor MI 1179 54 49:57 8:03/M
6 Ben Cohen Ann Arbor MI 111 79 54:21 8:46/M
7 Richard Allen Ann Arbor MI 1001 110 57:55 9:20/M
8 Christopher Patselas Ann Arbor MI 1136 115 58:16 9:24/M
9 David Decker Ann Arbor MI 1033 155 1:05:03 10:30/M


Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Diane Carr Ann Arbor MI 1020 127 59:07 9:32/M
2 Lynn Heumann Ann Arbor MI 1068 172 1:12:54 11:45/M
3 Monica Valluri Ann Arbor MI 1171 173 1:13:55 11:55/M


Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Robert Grimes Taylor MI 1061 20 43:07 6:57/M
2 Alan Caldwell Ann Arbor MI 1018 35 46:46 7:33/M
3 Michael Mester Plymouth MI 1118 42 48:06 7:45/M
4 Domingo Valadez Temperance MI 1169 100 56:48 9:10/M
5 Chris Dolan Birmingham MI 1038 107 57:48 9:19/M
6 Craig Chelius Edmonds WA 1021 131 59:22 9:35/M
7 Randall Knight Canton MI 1201 136 1:00:17 9:43/M
8 Ed Nadler Ann Arbor MI 1128 146 1:02:49 10:08/M


Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Robbie Stapleton Ann Arbor MI 1157 103 57:19 9:15/M
2 Gretchen Eby Ann Arbor MI 1042 134 59:58 9:40/M
3 Linda Larin Ann Arbor MI 1189 164 1:07:56 10:57/M


Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 John Tarkowski Northville MI 1163 14 42:00 6:46/M
2 Jim McCauley Ann Arbor MI 1113 57 50:23 8:08/M
3 Fritz Yunck Ann Arbor MI 1184 60 51:06 8:15/M
4 Rick Pantaleo Goodrich MI 1135 116 58:17 9:24/M
5 Paul Valenti Belleville MI 1170 145 1:01:25 9:54/M
6 Jeff Sherbow Sylvan Lake MI 1151 153 1:04:58 10:29/M
7 Quentin McMullen Ann Arbor MI 1115 174 1:14:45 12:03/M


Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Sue Wade Belleville MI 1175 108 57:51 9:20/M
2 Do Garcia Ann Arbor MI 1052 165 1:08:05 10:59/M


Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 William Barker Ann Arbor MI 1199 101 56:58 9:11/M
2 Bill Grams Ann Arbor MI 1323 120 58:53 9:30/M
3 Dennis Kirkwood Ann Arbor MI 1087 181 1:18:45 12:42/M
4 Henry Loyd Ann Arbor MI 1105 182 1:21:29 13:09/M


Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Adele Sowinski Ann Arbor MI 1192 183 1:31:44 14:48/M


Male 70 to 74
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Doug Goodhue Milford MI 1057 16 42:32 6:52/M
2 Jerome Mittman Northville MI 1122 142 1:01:15 9:53/M


Female 70 to 74
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 Eileen Melman Ann Arbor MI 1116 179 1:17:56 12:34/M